Bezpieczny pokój dla dziecka trzeba urządzać z głową!

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje na temat wypadków dzieci w domu. Niestety niepokojące statystyki świadczą o tym, że w wielu przypadkach brak nam wystarczającej wyobraźni w przygotowywaniu bezpiecznej przestrzeni dla naszych pociech. Ze statystyk Unicef wynika, że aż 40 proc. wszystkich wypadków z udziałem dzieci następuje właśnie w domu. Jest to o tyle niepokojące, że dom powinien stanowić dla dziecka ostoję bezpieczeństwa, do którego nie tylko chętnie się wraca, ale w którym bez obaw można się z dzieckiem bawić i spędzać beztrosko czas. Tymczasem niezabezpieczone okna, drzwi, meble, sprzęt AGD zwiększają ryzyko wypadków w domu. Warto więc wybierać rozwiązania od sprawdzonych i doświadczonych producentów gwarantujące bezpieczeństwo i komfort całej rodzinie.

Statystyki pokazują wyraźnie, że najbardziej newralgicznymi miejscami w domu są schody, drzwi, okna i szuflady z niebezpiecznymi przedmiotami typu noże. Najwięcej wypadków zdarza się w salonie, ale najpoważniejsze w kuchni i na schodach. Coraz częściej słyszymy też o wypadnięciu dziecka z okna budynku, co oznacza, że pokoje dziecinne nie są wyposażone w odpowiednio zabezpieczoną stolarkę. Producenci okien oferują natomiast wiele rozwiązań zapewniających komfort i bezpieczeństwo w pokoju dla dziecka – począwszy od blokady błędnego położenia klamki, poprzez wyposażenie okien w klamki z kluczykiem lub  przyciskiem czy zastosowanie systemu inteligentnego sterowania oknami, które oferuje pełną kontrolę rodzica nad tym co dzieje się w domu.

Trzeba pamiętać, że właściwie dobrane okna czy drzwi mogą stanowić istotną ochronę dziecka przed wieloma niebezpieczeństwami, ale także gwarantują większy komfort rodzicom. Nasze pociechy, szczególnie te najmłodsze, są szczególnie ciekawe świata. Często podchodzą do okna i obserwują co dzieje się za szybą. Nie ma potrzeby martwić się czy są bezpieczne w swoim pokoju. Jest kilka prostych trików, żeby taką pewność po prostu mieć.

Klamka z kluczykiem lub przyciskiem

Wybór okien z PVC z klamką zamykaną na kluczyk lub przyciskiem udaremni dziecku samodzielne otwarcie okna i narażenie na niebezpieczeństwo wypadnięcia. Co ważne, nowoczesny design klamek można dziś dobrać do wyglądu każdego okna. Piękne, aluminiowe klamki z kluczykiem lub przyciskiem mogą stanowić nie tylko barierę dla jego otwarcia przez dziecko, ale również istotny element dekoracyjny. 

Inteligentne systemy sterowania oknami i drzwiami

Inteligentny dom sprawia, że nie musimy martwić się o komfort, funkcjonalność, energooszczędność domu czy nawet bezpieczeństwo domowników. Statystyki potwierdzają,  że już mniej więcej co piąty Polak korzysta z inteligentnego rozwiązania w swoim domu*, a mimo to jeszcze dość często słyszymy o wypadnięciu dzieci przez okno.

Okna, drzwi czy rolety, które dzięki nowoczesnemu systemowi inteligentnych rozwiązań mogą się same uchylać, otwierać  lub zamykać w wybranych porach dnia, mogą się uchylać czy przesuwać w zintegrowanych grupach lub pojedynczo oferują nam pełną kontrolę i nadzór nad naszym domem, nawet wtedy kiedy nie ma nas w środku. Za pomocą telefonu uzyskujemy też stały nadzór i w razie potrzeby dostęp do systemów zamontowanych w domu o każdej porze dnia i nocy. Zgodnie z wprowadzonym harmonogramem okno uchyla się i zamyka w wyznaczonych godzinach, a w połączeniu z systemem czujników, można także zaprogramować "automatyczne wietrzenie" w zależności od pogody. Można też sprawdzić szybko co nasz brzdąc porabia w pokoju i zamykać, uchylać okna według życzenia.

„Systemy zamontowane w oknach Drutex mogą być kompatybilne z systemami zarządzania i kontroli dostępu, co ma wpływ zarówno na bezpieczeństwo domu czy mieszkania, ale także na komfort użytkowania stolarki- mówi Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji w DRUTEX S.A.

Blokada błędnego położenia klamki – szczegół o dużym znaczeniu

Niektórzy producenci okien już w standardzie oferują tzw. blokadę błędnego położenia klamki, która  uniemożliwia równoczesny uchył i rozwarcie skrzydła okna, co mogłoby spowodować wypadnięcie skrzydła z okna. W standardzie można też znaleźć podnośnik skrzydła ułatwiający prawidłowe jego ustawienie podczas zamykania okna, co przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Jest to o tyle ważne, że w przypadku braku klamki z kluczykiem lub na przycisk dziecko przebywając przy oknie nie jest narażone na sytuacje niebezpieczne, zagrażające jego zdrowiu czy nawet życiu. To inwestycja, która zawsze się zwraca, dlatego należy sprawdzać czy takie rozwiązania okno posiada już w standardowym wyposażeniu.

Szyby, które się nie tłuką

Odpowiednio wzmocniona szyba, tzw. szyba bezpieczna, czyli laminowana z zastosowaną trudno rozciągliwą folią PVB dzięki specjalnej, warstwowej budowie, nie rozsypie się w drobny mak nawet, jeśli dziecko rzuci w nią twardym czy ciężkim przedmiotem Nie ma w związku z tym obaw pozostawienia dzieci w pokoju, by bawiły się do woli. Alternatywą są szyby hartowane, które w porównaniu do szyb standardowych są dużo bardziej wytrzymałe na odkształcenia i zginanie,  odporniejsze na szok termiczny, a przede wszystkim po rozbiciu rozsypują się na drobne kawałki, dokładnie jak w przypadku szyby w samochodzie, co znacznie zmniejsza ryzyko zranienia.

„Szyby hartowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są bowiem świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku witryn sklepowych, budynków komercyjnych, ale również domów i mieszkań, bo ich właściwości zapewniają większy poziom bezpieczeństwa niż standardowe pakiety szybowe. Dlatego już prawie trzy lata temu zainwestowaliśmy we własny piec hartowniczy. Dziś jesteśmy w stanie dostarczać jeszcze bardziej kompleksowe rozwiązania odpowiadające potrzebom Klientów– dodaje Mirosław Furtan z DRUTEX S.A.

Dom czy mieszkanie to dla większości symbol spokoju, bezpieczeństwa, komfortu. Rozsądni rodzice powinni jednak zastanowić się czy pomieszczenie, w którym przebywa dziecko jest na tyle funkcjonale, że zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym domownikom. Na rynku jest wiele rozwiązań, z których można skorzystać, a które wyraźnie redukują ryzyko jakichkolwiek wypadków. W myśl zasady, że lepiej dmuchać na zimne, sprawdźmy nasze okna w domu, szczególnie w pokoju dziecięcym. To tylko tyle i aż tyle, szczególnie jeśli w grę wchodzi zdrowie naszych pociech.

*zgodnie z danymi Somfy

Zobacz także

Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Mroźna pora roku przynosi nie tylko zimową magię, ale także szczególne wyzwania dla naszych wnętrz. Okna, jako łącznik między światem wewnętrznym i zewnętrznym, odgrywają w tym kluczową rolę. 
Więcej
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Budując dom, warto poszukać nieco bardziej opłacalnej alternatywy. Dobrą opcją są tutaj połączenia plastiku i aluminium.
Więcej
Jak wybrać najlepsze drzwi
Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Więcej