Porady

Energooszczędność zaczyna się od szyby.

Czym się różnią i jaką szybę wybrać do swoich okien: ilu komorową?

Za nami kolejne niebiałe święta. Mamy połowę stycznia, a za oknem dodatnie temperatury. Powoli staje się to standardem. Jak ktoś nie lubi zimy, może się nawet z tego ucieszyć. Globalne ocieplenie jest jednak faktem, a to nas wszystkich stawia przed wyzwaniem znacznie bardziej efektywnego gospodarowania energią. Każdy z nas może mieć swój mały udział we wspólnej trosce o losy naszej planety. Jednym z kluczy do sukcesu jest energooszczędność. Postawmy na nią w naszych domach. Na początek zacznijmy od okien, a konkretnie - od szyby.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okien, które różnią się od siebie m.in. liczbą komór szybowych.

 – „Nie ma wątpliwości, że to właśnie szyba ma główny wpływ na termikę okna, ponieważ zajmuje jego największą powierzchnię. Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto więc zainwestować w odpowiednio „ciepłą szybę” – radzi Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji Drutex S.A.

Im większa liczba komór, tym okna w mieszkaniu bądź domu będą charakteryzowały się niższym współczynnikiem przenikania (utraty) ciepła. Dzięki temu zimą możemy  znacznie obniżyć koszty ogrzewania. To plus zarówno dla naszej kieszeni jak i środowiska. To oczywiście w dużym skrócie, bo temat wyboru współczynnika przenikalności cieplnej U okazuje się nieco bardziej skomplikowany.

Wybierając okna należy uważać, aby nie pomylić parametrów technicznych całego okna z parametrami jego elementów. Współczynnik przenikalności cieplnej U, określający jak „ciepły” jest dany element, funkcjonuje w opisach technicznych z rozmaitymi indeksami. Na przykład skrót Uw oznacza współczynnik całego okna, ale już Ug – współczynnik samej szyby. Dlatego tak ważne jest, aby poprawnie czytać specyfikację techniczną okien. Okna z szybą o dobrym współczynniku Ug (czyli okna z tzw. „ciepłą” szybą) wcale nie muszą mieć jako całość równie dobrego współczynnika Uw. Wynika to stąd, że znaczenie dla energooszczędności ma nie tylko szyba, ale również pozostałe elementy okna oraz jego wielkość.

„Pamiętajmy, że nawet najlepszą szybę i najlepszy profil można połączyć w taki sposób, że produkt końcowy nie będzie spełniał swojej funkcji. Warto zatem wybrać okna od doświadczonego producenta, który zagwarantuje nam fachową i w pełni profesjonalną produkcję” – dodaje M. Furtan.

Jakie więc okna wybrać? Ilu komorowe okna polecane są do różnego rodzaju budynków? Okna 2-szybowe zalecane są w przypadku tzw. starego budownictwa, tj. budynków wybudowanych w latach 80-tych i wcześniej. Izolacja, jaka najczęściej zastosowana jest w takich budynkach oraz rodzaj wentylacji nie preferują okien z 3-szybowym pakietem. Jeżeli jednak budujemy nowy dom, to warto zakupić okna z dodatkową szybą, które mogą osiągnąć współczynnik przenikalności ciepła poniżej 1,0 W/m2K, jak np. okna Iglo Energy z oferty DRUTEX.

Okna 3-szybowe są standardem w tzw. domach pasywnych, czyli takich w których zużycie energii w trakcie eksploatacji ograniczone jest do minimum - poniżej 15 kWh/(m²·rok).

„Przykładowo profil 7-komorowy ma ponad 80 mm grubości, dlatego bez problemu mieszczą się w nim 3 warstwy szklenia. Liczba komór wpłynie też na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej – zmniejsza się bowiem współczynnik Ug, a tym samym okno ma lepsze parametry” – tłumaczy M. Furtan.

Przedświąteczna konserwacja okien
Ogród zimowy – sposób na wykorzystanie każdego promienia słońca

Zobacz także

Ogród zimowy – sposób na wykorzystanie każdego promienia słońca
Ogród zimowy - marzenie wielu, szczególnie w naszej strefie klimatycznej. 
Przedświąteczna konserwacja okien
Czyste okna mają kilka zalet: piękno i więcej światła, którego nie przysłaniają smugi czy brud.
Odpowiednie okna skutecznie pomagają w walce ze smogiem
Nadchodzi zima, a wraz z nią okres grzewczy, co powoduje pojawienie się nowych wyzwań.