Energooszczędność zaczyna się od szyby.

Czym się różnią i jaką szybę wybrać do swoich okien: ilu komorową?

Za nami kolejne niebiałe święta. Mamy połowę stycznia, a za oknem dodatnie temperatury. Powoli staje się to standardem. Jak ktoś nie lubi zimy, może się nawet z tego ucieszyć. Globalne ocieplenie jest jednak faktem, a to nas wszystkich stawia przed wyzwaniem znacznie bardziej efektywnego gospodarowania energią. Każdy z nas może mieć swój mały udział we wspólnej trosce o losy naszej planety. Jednym z kluczy do sukcesu jest energooszczędność. Postawmy na nią w naszych domach. Na początek zacznijmy od okien, a konkretnie - od szyby.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okien, które różnią się od siebie m.in. liczbą komór szybowych.

 – „Nie ma wątpliwości, że to właśnie szyba ma główny wpływ na termikę okna, ponieważ zajmuje jego największą powierzchnię. Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto więc zainwestować w odpowiednio „ciepłą szybę” – radzi Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji Drutex S.A.

Im większa liczba komór, tym okna w mieszkaniu bądź domu będą charakteryzowały się niższym współczynnikiem przenikania (utraty) ciepła. Dzięki temu zimą możemy  znacznie obniżyć koszty ogrzewania. To plus zarówno dla naszej kieszeni jak i środowiska. To oczywiście w dużym skrócie, bo temat wyboru współczynnika przenikalności cieplnej U okazuje się nieco bardziej skomplikowany.

Wybierając okna należy uważać, aby nie pomylić parametrów technicznych całego okna z parametrami jego elementów. Współczynnik przenikalności cieplnej U, określający jak „ciepły” jest dany element, funkcjonuje w opisach technicznych z rozmaitymi indeksami. Na przykład skrót Uw oznacza współczynnik całego okna, ale już Ug – współczynnik samej szyby. Dlatego tak ważne jest, aby poprawnie czytać specyfikację techniczną okien. Okna z szybą o dobrym współczynniku Ug (czyli okna z tzw. „ciepłą” szybą) wcale nie muszą mieć jako całość równie dobrego współczynnika Uw. Wynika to stąd, że znaczenie dla energooszczędności ma nie tylko szyba, ale również pozostałe elementy okna oraz jego wielkość.

„Pamiętajmy, że nawet najlepszą szybę i najlepszy profil można połączyć w taki sposób, że produkt końcowy nie będzie spełniał swojej funkcji. Warto zatem wybrać okna od doświadczonego producenta, który zagwarantuje nam fachową i w pełni profesjonalną produkcję” – dodaje M. Furtan.

Jakie więc okna wybrać? Ilu komorowe okna polecane są do różnego rodzaju budynków? Okna 2-szybowe zalecane są w przypadku tzw. starego budownictwa, tj. budynków wybudowanych w latach 80-tych i wcześniej. Izolacja, jaka najczęściej zastosowana jest w takich budynkach oraz rodzaj wentylacji nie preferują okien z 3-szybowym pakietem. Jeżeli jednak budujemy nowy dom, to warto zakupić okna z dodatkową szybą, które mogą osiągnąć współczynnik przenikalności ciepła poniżej 1,0 W/m2K, jak np. okna Iglo Energy z oferty DRUTEX.

Okna 3-szybowe są standardem w tzw. domach pasywnych, czyli takich w których zużycie energii w trakcie eksploatacji ograniczone jest do minimum - poniżej 15 kWh/(m²·rok).

„Przykładowo profil 7-komorowy ma ponad 80 mm grubości, dlatego bez problemu mieszczą się w nim 3 warstwy szklenia. Liczba komór wpłynie też na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej – zmniejsza się bowiem współczynnik Ug, a tym samym okno ma lepsze parametry” – tłumaczy M. Furtan.

Zobacz także

Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Mroźna pora roku przynosi nie tylko zimową magię, ale także szczególne wyzwania dla naszych wnętrz. Okna, jako łącznik między światem wewnętrznym i zewnętrznym, odgrywają w tym kluczową rolę. 
Więcej
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Budując dom, warto poszukać nieco bardziej opłacalnej alternatywy. Dobrą opcją są tutaj połączenia plastiku i aluminium.
Więcej
Jak wybrać najlepsze drzwi
Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Więcej