Przedświąteczna konserwacja okien

Czyste okna mają kilka zalet: piękno i więcej światła, którego nie przysłaniają smugi czy brud.Przedświąteczne przygotowania warto rozpocząć porządkami, w tym myciem okien i ich właściwą konserwacją przed zimą. Tym bardziej, że utrzymanie stolarki okiennej we właściwym stanie nie jest skomplikowane, a przynosi wiele korzyści – także finansowych.

Jeśli chcemy przedłużyć żywotność i dobry wygląd stolarki nie wystarczy wyłącznie dbałość o czystość okien. Należy je także właściwie konserwować. Do tych zabiegów należy konserwacja uszczelek oraz smarowanie zawiasów i okuć.

Czystość to podstawa

Nawet najlepsze okna, jeśli nie są odpowiednio konserwowane, z biegiem czasu mogą stracić swoje właściwości. Dlatego ważna jest właściwa dbałość o poszczególne elementy. Najlepiej przyjrzeć się oknom w trakcie ich czyszczenia. Podczas mycia należy zadbać zarówno o szyby jak i ramy oraz klamki. Należy jednak pamiętać, aby nie myć okien, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno ani przy zbyt silnym słońcu, bo będziemy zmagać się ze smugami. Ich powodem są zbyt szybko wysychające lub marznące środki. Myjąc okna należy stosować odpowiednie środki, które nie zawierają rozpuszczalników, środków ściernych, ani innych agresywnych substancji chemicznych. Środki te mogą uszkodzić okno. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny płyn do mycia szyb lub popularny płyn do mycia naczyń

Konserwacja uszczelek

Zimą uszczelki przechodzą najtrudniejszy test. Jeśli są uszkodzone to możemy być narażeni na straty ciepła oraz parowanie okien. Zimą uszczelki są także najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego ich prawidłowa konserwacja jest bardzo ważna. W tym celu wystarczy nanieść na powierzchnię uszczelki odpowiedni środek zabezpieczający chroniący przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegający ich przymarzaniu do profili w okresie zimowym. Wymagania te spełniają odpowiednie preparaty oparte na żywicach silikonowych. Jeśli takimi nie dysponujemy najlepiej wykorzystać wazelinę techniczną lub smar silikonowy.

- Uszczelki, to jeden z elementów okna decydujący o jego własnościach energooszczędnych. W produktach DRUTEX wykorzystujemy wyłącznie uszczelnienie EPDM, które produkowane są na bazie naturalnego kauczuku zapewniającego wysoką trwałość i szczelność. Głównymi zaletami tych uszczelek jest odporność na starzenie i zmienne warunki atmosferyczne, w tym na niskie i wysokie temperatury. Dodatkowo uszczelki te są odporne na działanie innych czynników atmosferycznych, jak m.in. promieniowanie UV, wilgoć, para wodna, ciepło i gwarantują elastyczność i długotrwałą szczelność przy dużych amplitudach temperatury (od -40 °C do +100 °C – mówi Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.

Nie zapominajmy o okuciach

Wysokiej jakości okucia to gwarancja świetnej funkcjonalności, ale również szczelności naszych okien zimą. Dlatego ważne jest dbanie o ich właściwy stan. Okucia to nie tylko bezpieczeństwo, ale również szczelność, która zimą jest szczególnie ważne. Niemniej nawet dla najwyższej jakości okien z najlepszymi okuciami, czas i temperatura przy myciu okien nie jest obojętna. Przy niskiej temperaturze woda pozostająca na elementach metalowych może działać niekorzystnie na ich kondycję w przyszłości.

Przygotowując okna przed zimą bardzo ważna jest również weryfikacja stanu technicznego okien. Należy dokładnie sprawdzić, czy działają bez zarzutu, czy np. nie ma problemów z ich otwieraniem i zamykaniem. Podstawowe regulacje i skorygowanie drobnych nieprawidłowości w działaniu można wykonać samodzielnie. Jeśli występują kłopoty związane ze szczelnością, ważne żeby wyregulować okucia zgodnie z instrukcją producenta. Elementy ruchome okuć oraz miejsca ich współpracy należy oczyścić i nasmarować przeznaczonym do tego olejem. Do czyszczenia i pielęgnacji okuć należy stosować tylko przeznaczone do tego celu środki, czyli takie które nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć.

- Nasze okna są wyposażone w wysokiej jakości okucia Maco Multi Matic KS, które zapewniają wysoki poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa. Okucia te umożliwiają również lepszą wentylację dzięki dodatkowej pozycji uchylnej służącej jako tzw. „przewietrzanie szczelinowe”. Zintegrowana funkcja mikrowentylacji pozwala na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, przy ograniczeniu strat ciepła zimą - dodaje Mirosław Furtan.

Zobacz także

Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Mroźna pora roku przynosi nie tylko zimową magię, ale także szczególne wyzwania dla naszych wnętrz. Okna, jako łącznik między światem wewnętrznym i zewnętrznym, odgrywają w tym kluczową rolę. 
Więcej
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Budując dom, warto poszukać nieco bardziej opłacalnej alternatywy. Dobrą opcją są tutaj połączenia plastiku i aluminium.
Więcej
Jak wybrać najlepsze drzwi
Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Więcej