Ocena okien w nieruchomości, którą chcemy kupić

Decydując się na zakup domu lub mieszkania warto sprawdzić jakość zainstalowanych okien. Liczy się nie tylko izolacja termiczna, ale również jakość materiałów i renoma producenta.

Okna to jeden z ważniejszych elementów każdego domu. Dlatego decydując się na zakup nieruchomości, niezależnie czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego, zweryfikujmy stolarkę okienną. Pamiętajmy o dwóch podstawowych zasadach: okno ma być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim ma chronić nasze mieszkanie przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie parametry spełnia. O co powinieneś zapytać sprzedającego lub dewelopera przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Zapytaj o producenta

Oceniając okna w nieruchomości, powinniśmy zapytać o ich producenta. Kluczowa jest nie tylko jego renoma, ale także doświadczenie w produkcji okien. Przy oknach z PCV ważne jest także, czy firma sama produkuje profile oraz to, w jakiej klasie są one wykonane. Pytajmy o certyfikaty i atesty, a także dopuszczenia techniczne potwierdzające, że parametry  deklarowane przez producenta są zgodne z rzeczywistością. Takie informacje są zawarte w świadectwie energetycznym budynku, a powinien nam je przedstawić każdy sprzedawca mieszkania czy domu na rynku pierwotnym.

- Nasza firma działa na rynku od ok. 35 lat i obecnie jest marką znaną zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jesteśmy producentem najwyższej jakości stolarki - produkujemy okna od A do Z. Od 1994 samodzielnie produkujemy szyby zespolone, a w 2007 roku rozpoczęliśmy produkcję własnych profili z PVC. Wszystkie są wykonane z materiału pierwotnego i to w najwyższej klasie A. To pozwala zachować najwyższą jakość naszych okien, gwarantując nie tylko uzyskanie oczekiwanych parametrów w zakresie energooszczędności, ale także wieloletnią trwałość  – powiedział Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji Drutex S.A.  

Ile komór mają pakiety szybowe w naszych oknach?

Koniecznie sprawdźmy z ilu komór składają się pakiety szybowe w oknach zamontowanych w mieszkaniu, które nas interesuje. Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie od dewelopera, to już na wstępnym etapie inwestycji możemy zapytać o tę kwestię. Jeśli kupujemy nieruchomość z „drugiej ręki”, to możemy to sprawdzić samemu. Jest to o tyle istotne, że ilość komór ma istotny wpływ na energooszczędność i minimalizowane strat ciepła w mieszkaniu. Nieszczelne okna mogą skutkować utratą nawet 35 proc. energii*, a co za tym idzie znacznie wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Im więcej komór składa się na pakiet szybowy w zamontowanym oknie, tym mniejsze koszty ogrzewania nieruchomości poniesiemy w sezonie grzewczym.

Oceńmy kwestie techniczne

Przyjrzyjmy się dokładnie temu, jak okna są zamontowane. Warto posłużyć się poziomicą
i dokładnie sprawdzić, czy jest zachowany poziom i pion. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego konieczne jest także zweryfikowanie tego, jak wygląda stan uszczelek w oknach. Firma Drutex stosuje w swoich oknach innowacyjny system uszczelnienia wykonany z EPDM, bazujący na naturalnym kauczuku. Uszczelki tego rodzaju świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne gwarantując trwałość i wysoką jakość w długim okresie czasu. W przypadku okien z PVC warto ponadto zweryfikować stan okleiny - czy się nie odkleja i nie zmienia koloru.

Jaki zastosowano rodzaj okuć?

Markowe okucia poprawiają funkcjonalność, bezpieczeństwo i szczelność stolarki okiennej, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Produkty marki DRUTEX wyposażone są w okucia Maco Multi Matic KS, które posiadają są m.in. w dwa zaczepy antywyważeniowe oraz blokadę błędnego położenia klamki. Taka konstrukcja okuć utrudnia włamanie, znacznie podnosząc poziom bezpieczeństwa. Ponadto okno wyposażone jest w podnośnik skrzydła, co znacznie ułatwia jego zamykanie.

Jeśli oglądamy interesujące nas mieszkanie lub dom, oceńmy okna pod względem technicznym. Warto sprawdzić czy działają bez zarzutu, a przede wszystkim czy nie ma problemów z ich otwieraniem i zamykaniem.

* Dane Krajowej Agencji Poszanowania Energii

Zobacz także

Jak wybrać najlepsze drzwi
Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Więcej
Męczy Cię hałas z ulicy lub podwórza? Pomocą może okazać się trafny wybór okien!
Męczy Cię hałas z ulicy lub podwórza? Pomocą może okazać się trafny wybór okien!
„Hałas zabija po cichu”
Więcej
Dobre okno to nie wszystko. Co z montażem?
Dobre okno to nie wszystko. Co z montażem?
Decydując się na zakup okien zwracamy uwagę na wiele różnych czynników ...
Więcej