Porady

Właściwe okna to sposób na zimowe oszczędności

Nieszczelne okna mogą skutkować utratą nawet 30 proc. energii, a co za tym idzie znacznie wyższymi rachunkami w sezonie grzewczym. W obliczu coraz większych problemów ze smogiem, ich szczelność to nie tylko kwestia oszczędności, ale także zdrowia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze okien, by w czasie mrozów cieszyć się nie tylko komfortem w domowym zaciszu, ale również niższymi rachunkami i czystym powietrzem.

Dobre uszczelki to podstawa

O szczelności okien informuje nas  klasa przepuszczalności powietrza, podana w opisie ich właściwości. Tak dobre parametry udało się osiągnąć dzięki optymalnej budowie profilu oraz innowacyjnemu uszczelnieniu związanemu z zastosowaniem uszczelek wykonanych ze spienionej pianki typu EPDM bazującej na naturalnym kauczuku. Uszczelki tego rodzaju świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne, od deszczu i mrozu po upały, gwarantując trwałość w bardzo szerokim zakresie temperatur od -40 do ponad 100 stopni Celsjusza.

Współczynnik przenikania ciepła

Ich wartość jest uzależniona między innymi od przenikania ciepła przez szyby i ramy oraz ich całkowitej powierzchni. Im niższy jest wskaźnik Uw, tym mniej ciepła okno przepuści na zewnątrz. Przykładem okien o minimalnej przenikalności są modele z serii Drutex IGLO, w przypadku których  ten wskaźnik może wynosić zaledwie 0,6 W/(m2K), przy czym jego wartość zależy od ich wielkości. Okna Drutex IGLO wyposażono także w pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi, co dodatkowo zwiększa ich efektywność w dziedzinie zatrzymywania energii.

Zadbaj o solidne okucia

Właściwa termoregulacja zależy także od okuć. Najlepiej wybierać okna, których okucia zostały wyposażone w mikrowentylację w rozwórce. Oznacza to, że zimą nie musimy otwierać okien, żeby zapewnić dostęp powietrza do wnętrz, co  przy okazji pozwala zminimalizować przenikanie brudnych pyłów. To rozwiązanie dodatkowo redukuje straty ciepła wynikające z wymiany powietrza.

Chcesz oszczędzić? Załóż rolety

W uniknięciu strat ciepła w okresie grzewczym pomaga także instalacja rolet zewnętrznych, stanowiących dodatkową barierę dla niskich temperatur. W przestrzeni między szybą a roletą zbiera się ciepłe powietrze, będące dodatkowym buforem, który zmniejsza przenikanie zimna do wnętrza i ucieczkę ciepła na zewnątrz. Planując instalację rolet warto wybrać te  od sprawdzonego producenta, wykonane z materiałów wysokiej jakości Można dodatkowo zainwestować w rolety sterowane za pomocą pilota, tableta lub smartfona, co zwiększy komfort użytkowania.

Domowa automatyka

Sprawne zarządzanie domowym ciepłem w okresie grzewczym wymaga też konsekwencji w przestrzeganiu zasad energooszczędności. Jeśli w jednym z pomieszczeń dokładnie zamkniemy i zasłonimy okna, a w innym pozostawimy je otwarte, ciepło tak czy inaczej ucieknie, co odbije się na rachunkach. Zwłaszcza w dużym domu często nie kontrolujemy tego, w jakiej pozycji okna bądź rolety znajdują się w danym momencie, dlatego warto rozważyć automatyzację tego procesu. Można to zrobić instalując stolarkę wyposażoną w system TaHoma Somfy, który umożliwia kontrolę drzwi, okien i rolet za pośrednictwem smartfona, tabletu lub komputera. Dzięki niemu możemy dokładnie zaprogramować czas ich otwarcia i zamknięcia oraz kontrolować położenie rolet czy okien w danej chwili i z dowolnego miejsca. System można zintegrować także z innymi urządzeniami domowymi funkcjonującymi w technologii io-homecontrol.

Okna są jednymi z najważniejszych elementów domu, ponieważ raz zainstalowane służą nam przez długie lata. Warto więc zainwestować większą kwotę w solidne, energooszczędne i szczelne modele, mając na uwadze przyszłe oszczędności oraz zdrowie i wygodę wszystkich domowników czasie zimy .

Trendy w designie okien
Łatwe sposoby na optyczne powiększenie mieszkania

Zobacz także

Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Dobre okno to nie wszystko. Co z montażem?
Decydując się na zakup okien zwracamy uwagę na wiele różnych czynników ...