Trendy w designie okien

W okiennym wzornictwie sezonowe hity zastępuje stopniowa, stylowa transformacja. Jej kierunek od kilku lat jest jasny i zgodny z zasadą „less is more”. Modne okno to przede wszystkim przestronna szyba – profile są smukłe, łagodne i minimalistyczne, choć mile widziana jest także odrobina kolorystycznej awangardy.

Modny minimalizm

Toporne, kilkuwarstwowe okna o grubych profilach to już przeszłość. Dziś producenci dążą do tego, żeby okna jak najmniej zaburzały estetykę pokoju, co wiąże się z proponowaniem wąskich, zgrabnych profili zgrabnie wpasowujących się w ścianę. Wraz z redukcją ram większą powierzchnie zyskały szyby, które powinny wpuszczać do wnętrza jak najwięcej światła. W minimalistyczny trend wpisuje się także rosnąca popularność okien o profilach aluminiowych, świetnie pasujących do ultra-nowoczesnego budownictwa i wnętrz inspirowanych stylem loftowym.

Na okrągło

W okienną modę wpisuje się nie tylko ogólna smukłość profili, ale też ich krągłości. Mowa o łagodnych wykończeniach, dzięki którym po zamknięciu rama i skrzydła tworzą spójną, estetyczną całość. Takie podejście również wpisuje się w trend minimalistyczny, zgodnie z którym okienne ramy mają być zaledwie tłem dla widoków zza okna. Jeśli ściana z oknem ma się wyróżnić, to nie za sprawą przyciągającej wzrok ramy, ale okiennych dekoracji, takich jak zasłony, rolety czy oszczędne panele materiału.

Tylko nie biel

W okiennej stolarce biel to wciąż najpopularniejszy kolor, ale warto pamiętać, że obecnie mamy do wyboru niemal nieograniczoną ilość barw profili. W ofercie Drutexu znajdziemy okna w aż 43 odcieniach, od minimalistycznych kremów i szarości, przez czerń i okleiny w barwach naturalnych po śmiałe zielenie, bordo czy błękity oraz kolory drewnopodobne. Dzięki kolorowym profilom możemy dopasować okna do koloru elewacji, wnętrz lub obu na raz, ponieważ coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zakup modeli różniących się kolorystyką od zewnątrz i wewnątrz. Wśród barw uzyskujących coraz większa popularność bez wątpienia znajdują się szarości i okleiny imitujące drewno, pozwalające osiągnąć wizualny efekt drewna. O oknach z barwnymi profilami warto pomyśleć zwłaszcza projektując pokój dziecięcy.

Okno na świat

Kiedyś w górnej połowie ściany, dziś najlepiej od podłogi po sufit – okna modne są przede wszystkim duże.  Przykladem są tu drzwi Drutex, IGLO-HS, które  stanowią idealne rozwiązanie do wykonywania modnych przeszkleń tarasowych i balkonowych o dużych gabarytach.System jest idealnym rozwiązaniem do domów energooszczędnych oraz pasywnych z uwagi na świetne parametry w zakresie termoizolacji. Ponadto, zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz oraz ułatwiają ich aranżację, zachowując jednocześnie stabilność, funkcjonalność i lekkość konstrukcji.  Zwłaszcza planując budowę domu w pięknym otoczeniu i na nieco odizolowanej działce, warto pomyśleć o zastosowaniu dużych szkleń, dających świetny widok na okolicę i wpuszczających do wnętrz maksymalną ilość światła. Taki wybór powinien być podyktowany usytuowaniem domu – duże okna sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których na co dzień panuje mrok, natomiast umieszczenie ich we wnętrzach bardziej nasłonecznionych może sprawiać problemy w czasie upałów. Decydując się na zastąpienie ona odmianą szklanej ściany, należy pamiętać o roletach zewnętrznych, które pełnią kilka funkcji. Chronią przed włamaniem, pozwalają regulować dostęp słońca i pełno rolę termoregulacyjną, ograniczając odpływ i dopływ ciepła do wnętrz.

Zobacz także

Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Mroźna pora roku przynosi nie tylko zimową magię, ale także szczególne wyzwania dla naszych wnętrz. Okna, jako łącznik między światem wewnętrznym i zewnętrznym, odgrywają w tym kluczową rolę. 
Więcej
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Budując dom, warto poszukać nieco bardziej opłacalnej alternatywy. Dobrą opcją są tutaj połączenia plastiku i aluminium.
Więcej
Jak wybrać najlepsze drzwi
Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Więcej