01 / 04 / 2015

Zaproś wiosnę do domu

Święta Wielkanocne wieńczą okres Wielkiego Postu. Rodziny gromadzą się w domach, by wspólnie świętować i delektować się pysznym jedzeniem. Ale Wielkanoc to także czas pożegnania zimnej pory roku i przygotowań do lata: zaczynają się wielkie wiosenne porządki, żegnamy się ze starym i witamy nowe, porządkujemy ogrody i balkony. Wielu dekoruje też okna, aby godnie powitać wiosnę.

Jest wiele sposobów i pomysłów na dekorację okien – wiele ozdób można też niewielkim wysiłkiem przygotować samemu. Zwłaszcza dzieci ucieszą się nie tylko z rozpakowywania wielkanocnych prezentów, ale też z możliwości kreatywnego działania przy upiększaniu domu.

Umyj okna, zanim je ozdobisz

Tylko na czystym oknie ozdoby oddadzą cały swój urok. Dlatego przed ozdobieniem należy je gruntownie umyć. Adam Leik, dyrektor ds. marketingu w firmie DRUTEX, która jest największym producentem okien w Europie, zamiast stosowania agresywnych chemikaliów zaleca tradycyjne metody czyszczenia okien: wystarczy dodać 4 łyżki soku cytrynowego na około 3 litry wody. Oprócz soku z cytryny do nadania oknom lśniącej czystości doskonale nadaje się także zwykły ocet. Jeśli zaś w zmienną, kwietniową pogodę chcemy utrzymać okna w czystości mimo częstych deszczy, to dodając do wody klika kropel gliceryny osiągniemy na szybach efekt lśniących szyb.

Ozdoby wielkanocne – lekkie i odświętne

Inaczej niż w czasie Bożego Narodzenia, na Wielkanoc nie odbywa się pomiędzy sąsiadami „wyścig zbrojeń” w ozdobach, wymuszający coraz bardziej krzykliwe dekoracje i jeszcze jaśniejsze, jeszcze bardziej kolorowe oświetlenie. Wielkanoc jest spokojniejsza. Kolorowe, lekkie ozdoby mają przyciągnąć pierwsze promienie wiosennego słońca i ucieszyć oko. Doskonale nadają się do tego motywy kwiatowe i zwierzęce umieszczone w oknach. Mogą to być samodzielnie wycięte girlandy z kolorowego papieru lub podwieszane ruchome konstrukcje. Wiosenny nastrój tworzy też kolorowa zastawa stołowa czy doniczki. Doniczki można ozdobić samemu, naklejając na nie kolorowe kwiaty lub wbijając w ziemię pomalowane wydmuszki na patyczkach. W czasie wielkanocnym nie może bowiem zabraknąć pisanek – oczywiście samodzielnie przygotowanych i pomalowanych! Czy jako dekoracja stołu, czy zawieszone na wstążkach w oknie – jajka to nieodzowny element Wielkanocy, tak jak choinka w Boże Narodzenie. Tematyczne szablony naklejane na szybę także pięknie dekorują okna. Całość może zaś otrzymać oprawę z firanek w ciepłych kolorach lata.

Zaproś dzieci do zabawy

Dziecięca fantazja nie zna granic. Także podczas świątecznego ozdabiania domu dzieci wciąż na nowo zaskakują nas swoimi pomysłami. Dobrze jest włączyć je w przygotowanie dekoracji od samego początku – od robienia wydmuszek, przez ich malowanie, aż po przygotowywanie ozdób – tak by miały też frajdę i okazję do nauki. Nierzadko dzieci przynoszą pomysły lub gotowe ozdoby z przedszkola lub szkoły. Ozdabianie doniczek czy kraszenie jajek to ulubiony temat zajęć plastycznych w szkole i prac ręcznych w przedszkolu. Niemniej jednak przy całej radości z nadchodzących świąt pamiętać należy też o bezpieczeństwie. „Tak jak pilnujemy, by dzieci podczas prac ręcznych nie używały niebezpiecznych narzędzi, tak też powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo przy wyborze naszych okien. Klamki z kluczykiem lub z przyciskiem zapobiegają otwarciu okna przez dziecko i ewentualnemu niebezpieczeństwu”, tłumaczy Adam Leik z firmy DRUTEX.

Zobacz także

Studenci z Warszawy najlepsi w debacie organizowanej przez DRUTEX
Studenci z Warszawy najlepsi w debacie organizowanej przez DRUTEX
Ponownie gościliśmy studentów biorących udział w konferencji „Okno na budownictwo”
Więcej
DRUTEX w RAI 1 podczas transmisji z Giro d’Italia
DRUTEX w RAI 1 podczas transmisji z Giro d’Italia
DRUTEX S.A. rusza z promocją we Włoszech podczas telewizyjnych transmisji z Giro d’Italia w RAI 1. 
Więcej
DRUTEX ponownie będzie gościł studentów budownictwa
DRUTEX ponownie będzie gościł studentów budownictwa
W dniach 19-20 maja po raz kolejny w DRUTEX S.A. odbędzie się konferencja studencka „Okno na budownictwo”. 
Więcej