Dwa dni pełne wiedzy, debat i inżynierskich emocji za nami
W dniach 8-9 maja 2026 roku w siedzibie Drutex odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Studencka „Okno na Budownictwo”, organizowana przez DRUTEX S.A. we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Kołem Naukowym Technologii i Organizacji Budownictwa „KOBRa”. Ze strony uczelni w organizację wydarzenia zaangażowany był dr inż. Marcin Szczepański, który od lat współtworzy konferencję i wspiera rozwój inicjatywy łączącej środowisko akademickie z branżą budowlaną.
Tegoroczna edycja zgromadziła studentów kierunków budowlanych z czołowych uczelni technicznych z całej Polski. Przez dwa intensywne dni uczestnicy prezentowali autorskie badania naukowe, brali udział w debatach oksfordzkich oraz wymieniali się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi nowoczesnego budownictwa, technologii oraz przyszłości branży.
Konferencja „Okno na Budownictwo” to projekt, który DRUTEX S.A. realizuje konsekwentnie od sześciu edycji, tworząc przestrzeń do spotkań studentów, ekspertów i przedstawicieli biznesu. Wydarzenie stanowi przykład realnej współpracy pomiędzy przemysłem a środowiskiem akademickim oraz inwestycji w rozwój młodych inżynierów.
Co roku w Bytowie dzieje się coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało mi się mało realne - studenci z najlepszych polskich uczelni technicznych przyjeżdżają do mojego rodzinnego miasta, żeby prezentować swoje badania, pomysły i efekty ciężkiej pracy. To wszystko odbywa się w firmie DRUTEX, lokalnej marce, która stała się globalnym graczem, pod banderą Politechniki Gdańskiej, WILiŚ i koła naukowego KOBRa, które mam przyjemność prowadzić. Ciężko mi nawet dobrze opisać, co czuję patrząc na to z boku. Dumę, satysfakcję i ogromną wdzięczność, że udało się stworzyć miejsce, w którym nauka, ambitni ludzie i biznes spotykają się właśnie tutaj - w Bytowie. To po prostu świetny czas i jedna z tych rzeczy, które dają ogromną energię do działania dalej - mówi dr Marcin Szczepański, współorganizator.
W konferencji udział wzięło 12 drużyn reprezentujących polskie uczelnie techniczne. Po etapie prezentacji badań naukowych wyłoniono cztery najlepsze zespoły, które zmierzyły się w półfinałowych debatach oksfordzkich. Wielki finał przyniósł emocjonujące starcie reprezentacji Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Gdańskiej. Finaliści zmierzyli się z niezwykle aktualnym i inspirującym zagadnieniem, oczywiście powiązanym z Drutex: czy gdyby dziś projektowano Allianz Arena od zera, to technologia fasad, stolarki i inteligentnych przeszkleń byłaby równie ważna jak sama konstrukcja stadionu.
Po niezwykle wyrównanej debacie zwycięstwo zdobyła drużyna z Wrocławia, która przyjechała do Bytowa z prezentacją "Analiza doczołowych połączeń w prefabrykowanych elementach żelbetowych".
Nagrodą główną dla laureatów został wyjazd na mecz FC Bayern.
Jednym z najbardziej wyjątkowych momentów wydarzenia było również spotkanie Q&A z Uwe Stadler - dyrektorem technicznym stadionu Allianz Arena. Uczestnicy mieli okazję poznać kulisy funkcjonowania jednego z najbardziej nowoczesnych stadionów świata oraz porozmawiać o technologii, organizacji i wyzwaniach związanych z zarządzaniem obiektem tej skali.
VI edycja „Okna na Budownictwo” po raz kolejny pokazała ogromny potencjał młodego pokolenia inżynierów. Dwa dni pełne merytorycznych dyskusji, ambitnych projektów, inspirujących rozmów i zdrowej rywalizacji stworzyły wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Dziękujemy wszystkim drużynom, jury, partnerom, gościom i osobom zaangażowanym w organizację konferencji za stworzenie wyjątkowej atmosfery i dwóch dni pełnych wiedzy oraz inspiracji. W najbliższych dniach na naszych social mediach będziemy wracać do najciekawszych momentów wydarzenia i relacjonować kulisy VI edycji konferencji „Okno na Budownictwo”.













































