22 / 12 / 2020

Leszek Gierszewski Filantropem Roku

Od lat wspiera setki inicjatyw społecznych, pomógł polskim szpitalom walczącym z pandemią COVID-19 i zainicjował akcję, która w czasach próby zjednoczyła polski biznes. Leszek Gierszewski, założyciel i prezes Drutexu został Filantropem Roku według Forbesa.

Leszek Gierszewski, twórca i założyciel Drutex, czołowego europejskiego producenta stolarki okienno-drzwiowej, od początku prowadzenia biznesu - a w tym roku jego firma obchodzi jubileusz 35-lecia - inicjuje i wspiera wiele przedsięwzięć o charakterze pomocowym ukierunkowanych na rozwój edukacji, wsparcie ochrony zdrowia, osób niepełnosprawnych, rozwój kultury, sportu czy ochrony środowiska. Wiele z nich jest realizowanych na Pomorzu, gdzie znajduje się siedziba jego firmy, ale dał się poznać także m. in. jako sponsor charytatywnych „Wielkich Meczy TVN”, eventów organizowanych przez fundację Kuby Błaszczykowskiego „Ludzki Gest” czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ub. roku założył również Fundację Rodziny Gierszewskich, w ramach której już zrealizowano kilkadziesiąt projektów społecznych.   

L. Gierszewski od samego początku pandemii COVID-19 wspiera polskie szpitale, przekazując na ich rzecz pomoc o wartości ok. 3,5 mln zł. Za te środki nie tylko zakupiono niezbędny sprzęt medyczny, taki jak respiratory, kardiomonitory i specjalistyczne łóżka szpitalne, ale także wyremontowano oddziały przygotowywane na przyjęcie pacjentów z Covid-19. Jednocześnie zaapelował o połącznie sił do kolegów z innych firm, innych branż. Razem można bowiem zrobić więcej. Odzew na ten apel był ogromny. Tak zrodziła się akcja „Jesteśmy Razem. Pomagamy!”, która była fundamentem do powstania fundacji o tej samej nazwie. Zaangażowało się kilkadziesiąt firm, a wartość przekazanej w jej ramach pomocy przekroczyła już 50 milionów złotych. 

Tylko w ostatnich tygodniach przedstawiciele fundacji ruszyli w Polskę, żeby przekazać zakupiony sprzęt szpitalom. W nowoczesne łóżka i respiratory wyposażono placówki w Łowiczu, Łomży, Sztumie, Drawsku Pomorskim, Stargardzie, a także Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze oraz warszawski Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”. Ponadto w tej ostatniej placówce kilka dni temu zakończył się sfinansowany przez Fundację „Jesteśmy razem. Pomagamy” remont Poradni Transplantacji Nerek.

Leszek Gierszewski, twórca i prezes firmy, daje przykład tego, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu” – podano w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.

Wyróżnienie zostało oficjalnie przekazane podczas II Kongresu Firm Rodzinnych Forbesa, który w tym roku – z powodu koronawirusa – odbył się online.

- Pomaganie to dla mnie rzecz oczywista, jest zapisane w DNA Druteksu, który zbudowałem od podstaw. Mijający rok był jednak szczególny. Pojawił się koronawirus, a słowa pomoc i solidarność nabrały nowego znaczenia. Także w biznesie. Sukces tej akcji bardzo cieszy. Polski biznes w tych trudnych dla wszystkich czasach pokazał bowiem swoją siłę i solidarność – zaznacza prezes Leszek Gierszewski.

Akcja „Jesteśmy Razem. Pomagamy!” została wcześniej uhonorowana w konkursie „Dobroczyńca Roku”, organizowanym od 1997 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. 

O akcji „Jesteśmy Razem. Pomagamy!” – to inicjatywa społeczna skupiająca przedsiębiorców, gotowych nieść pomoc w obliczu pandemii COVID-19. Skupia podmioty prywatne, które w sposób materialny i niematerialny pomagają w walce z pandemią. W ramach akcji niezbędne wsparcie uzyskują m.in. placówki służby zdrowia, osoby poszkodowane skutkami pandemii oraz organizacje pozarządowe. Inicjatorem akcji jest Leszek Gierszewski, prezes i założyciel firmy Drutex SA. Akcja ma charakter otwarty i apolityczny. Jej siła tkwi we wspólnym działaniu. Dzięki integracji silnych i gotowych do pomocy organizacji akcja niesie realną, wymierną pomoc. Wspólne działania pomocowe umożliwiają dotarcie do większej liczby donatorów i potrzebujących. https://jestesmyrazem.org/

Zobacz także

DRUTEX z Gwiazdą Buildera
DRUTEX z Gwiazdą Buildera
DRUTEX S.A. po raz kolejny został Gwiazdą Rankingu Buildera w kategorii producentów materiałów budowlanych 
Więcej
DRUTEX i 100 nowych modeli drzwi
DRUTEX i 100 nowych modeli drzwi
Drutex rozszerzył ofertę o 100 nowych modeli drzwi aluminiowych zewnętrznych
Więcej
DRUTEX ze światową premierą
DRUTEX ze światową premierą
DRUTEX jako jeden z pierwszych na świecie producentów zaprezentował system tarasowy IGLO-HS z ukrytym w ramie silnikiem firmy SIEGENIA Drive axxent LS.
Więcej