Okna w świątecznym wydaniu!

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, magiczny, niezwykły. Dla większości z nas kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą, zapachem pierników, nutą świątecznych przysmaków czy kolędowaniem. Dlatego w większości domów zaczyna się właśnie przedświąteczna bieganina, zakupy, porządki. To czas dekorowania domu, świątecznych iluminacji, wyścig na piękne drzewka, udekorowane stoły. To coraz częściej również czas, kiedy poza tradycyjną zieloną, pachnącą choinką stroimy także okna. Co ciekawe, tradycja strojenia okien jest starsza niż ubieranie choinki na Święta, bo dzięki temu już z zewnątrz mieszkanie, czy dom wyglądają wspaniale.

Jak jednak sprawić, aby nasze okna mieniły się pięknymi kompozycjami nie spędzając nad tworzeniem dekoracji wielu godzin i nie wydając na świąteczne ozdoby znacznego budżetu? Nic bardziej prostszego. Warto sprawdzić kilka prostych inspiracji, żeby przyozdabianie okien było świetną zabawą dla całej rodziny.


1.    Czyste okna
Zanim zabierzemy się za dekorowanie okien, należy je dokładnie umyć i osuszyć kawałkiem szmatki albo papierowym ręcznikiem radzi Adam Leik, dyrektor ds. marketingu w firmie DRUTEX S.A., wiodącego producenta okien w Europie. Możemy wypróbować przy tym tradycyjne sposoby. Zamiast płynu - użyć cytryny. Do ok. 3 litrów wody należy dolać 4 łyżki soku z cytryny – taki płyn szybko usuwa wszelki brud. Alternatywą dla cytryny jest ocet lub denaturat. Ten ostatni zapobiega zamarzaniu wody podczas mycia w mroźną pogodę.
Z kolei gdy do wody dodamy kilka kropel gliceryny na szybach nie będzie osadzał się kurz , co skutecznie zapobiega powstawaniu smug po deszczu.
Trzeba przy tym pamiętać, żeby dokładnie wyczyścić nie tylko szyby, ale również ramy okienne. To szczególnie ważne, bo dzięki temu nasze dekoracje będą dobrze trzymały się powierzchni. 


2.    Zrób to sam
Nie jest tajemnicą, że najpiękniejsze i największe znaczenie mają dla nas te ozdoby świąteczne, które wykonamy sami! Dlatego, zapomnijmy o mrugających girlandach w formie Mikołaja. Te dostępne są od ręki w każdym sklepie. Warto zrobić coś samemu i wcale nie trzeba do tego wielkich zdolności plastycznych! Piękną dekorację okna możemy stworzyć kładąc na parapecie białą tkaninę albo pióra, które będą imitować śnieg. Na tym wystarczy ustawić białe świece w doniczkach albo gałązki świerku, co doda oknom uroku. Innym świetnym pomysłem jest wykorzystanie zebranych w lesie, wysuszonych, pomalowanych farbami, a następnie nawleczonych na sznurek szyszek, które udekorowane w ten sposób świetnie prezentują się w oknach. Świątecznego uroku dodadzą także własnoręcznie robione papierowe girlandy albo zwykłe bombki zawieszone na kilkumetrowych kolorowych wstążkach.

3.    Rozświetl okna na święta!
Aby aranżacja okna na święta nabrała wyjątkowego charakteru i pięknie lśniła doskonałym rozwiązaniem są również zapalone świece lub migoczące lampki. Wcale nie mówimy tu o iluminacjach niczym z amerykańskich seriali telewizyjnych – pełnych przepychu, mieniących się w każdym zakątku domu. Do wyboru mamy różne kształty i kolory lampek. Wśród nich znajdziemy dzwonki, mikołaje czy gwiazdy betlejemskie! Są ogólnodostępne, a ich ceny zaczynają się od kilku złotych. Trzeba pamiętać, że najlepszy  efekt uzyskamy oświetlając w ten sposób duże okna, które będą wyróżniały się wśród zimowego krajobrazu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Mrugające lampki czy zbyt duża liczba żarówek mogą nam przeszkadzać, a nawet utrudniać zaśnięcie. Podobnie z  lampkami z pozytywką, z których wydobywają się świąteczne piosenki. Ich włączanie i wyłączanie może być uciążliwe. To tylko szczegół, ale trzeba o tym pamiętać, żeby zachować czar świąt. Innym pomysłem jest postawienie na parapecie świecznika adwentowego. Taka dekoracja okna będzie cieszyła oko nie tylko domowników, ale i przechodniów.

4.    Wykorzystaj wyobraźnię dziecka
Jeśli w domu są dzieci, warto skorzystać z ich nieszablonowych pomysłów. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, a świąteczne aranżacje na pewno zaskoczą. W tym wypadku jednak należy najpierw sprawdzić czy okno wyposażone jest w klamkę z kluczykiem lub na przycisk, żeby dziecko nie miało możliwości jego otwarcia. To dla nas komfort w zakresie bezpieczeństwa, na którym nie warto oszczędzać, więc każdy odpowiedzialny rodzic powinien o tym pomyśleć. – radzi Adam Leik z firmy DRUTEX.  W okresie bożonarodzeniowym bez problemu w sklepach można znaleźć tak zwany sztuczny śnieg. Angażując jednak dzieci i wycinając z papieru wzory możemy sami stworzyć w oknie wyjątkową kompozycję. Często przed świętami dzieci przynoszą ze szkół i przedszkoli własnoręcznie przygotowane ozdoby. Wszyscy pamiętamy jak się robi sztuczny śnieg z bibułki. Niezapomnianym wydarzeniem dla naszych milusińskich będzie włączenie ich rękodzieł do dekoracji. Albo… farbki w dłoń i do dzieła. Farby bardzo łatwo da się wyczyścić z okien po świętach, więc warto dać dziecku pole do popisu. Tak stworzone kompozycje będą świetną ozdobą naszego domu.
Dzięki tym kilku prostym trikom nasz dom będzie wyjątkowy, a świąteczną atmosferę będzie zapewniał kolor, lśniące lampki, wzory, a nie tylko zapach domowych wypieków. 


Do Świąt zostało jeszcze sporo czasu, a zatem do dzieła!
Wesołych i kolorowych Świąt i magicznych widoków zza okna.

Zobacz także

Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Mroźna pora roku przynosi nie tylko zimową magię, ale także szczególne wyzwania dla naszych wnętrz. Okna, jako łącznik między światem wewnętrznym i zewnętrznym, odgrywają w tym kluczową rolę. 
Więcej
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Budując dom, warto poszukać nieco bardziej opłacalnej alternatywy. Dobrą opcją są tutaj połączenia plastiku i aluminium.
Więcej
Jak wybrać najlepsze drzwi
Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Więcej