01 / 01 / 2015

Noworoczne postanowienia nie tylko dla domatorów…

Nowy Rok, nowe wyzwania, plany, marzenia i…postanowienia. Większość z nas życzy sobie sukcesów, realizacji zamierzeń, wytrwałości i determinacji na co dzień. Niektórzy wraz z nowym rokiem tworzą listę zadań specjalnych, których do tej pory zrealizować się nie udało, a które stają się priorytetami na kolejne 12 miesięcy.

Inni unikają postanowień w Nowy Rok jak ognia z obawy, że potem trzeba dokonać chłodnych kalkulacji. Noworoczne postanowienia Polaków są jednak tak różne, jak różne są ich charaktery. Wśród tych najbardziej popularnych można znaleźć m.in.: rzucenie palenia, zgubienie kilku kilogramów, prowadzenie zdrowego trybu życia, uprawianie sportu, bycie bardziej cierpliwym, wygospodarowywanie większej ilości czasu dla siebie, naukę dziesięciu języków obcych, częste wyjazdy zagraniczne i zwiedzanie świata. Plany są często ambitne. Z końcem roku okazuje się nawet, że czasami zbyt ambitne. Lub jest ich po prostu zbyt wiele. A  może warto więc skoncentrować się na celach łatwiejszych do realizacji. Kilka propozycji – tych łatwych i przyjemnych warto rozważyć.

1.    Włączam tryb oszczędzanie
Koszty opału rosną szybciej niż drzewa w ogrodzie. Zimne dni i mroźne noce powodują, że odkręcamy kaloryfery do maksimum w poszukiwaniu ciepła. W takich momentach zima potrafi uderzyć nas po kieszeni. Jeśli dodamy do tego długi sezon grzewczy, który w Polsce trwa średnio aż 7 miesięcy, to nie możemy się dziwić, że otrzymujemy wysokie rachunki za ogrzewanie.  Co zrobić, by rachunek w tym roku był nawet o kilkaset złotych niższy niż w zeszłym? To proste - czas wymienić okna na energooszczędne. O tym, ile ciepła ucieka przez okno najlepiej mówi współczynnik Uw. Im jest niższy tym lepiej, bo tym mniej ciepła ucieka z domu. Trzeba pamiętać, że współczynnik Uw jest wypadkową kilku czynników, takich jak współczynnik przenikania ciepła szyby i ramy. Jeśli nie stać nas na kompleksową wymianę okien w całym domu, najlepiej jest wymienić w pierwszej kolejności okno od strony północnej. Kolejnym krokiem dobrej termoizolacji jest izolacja ścian i dachu oraz wymiana lub modernizacja systemu grzewczego. Kiedy wyjątkowo skrupulatnie zaczynamy liczyć pieniądze wydane na ogrzewanie, popularność zyskują okna z roletami. Rolety są najbardziej popularnym rodzajem osłon okiennych. Znaczenie rolet rośnie szczególnie zimą, kiedy  zależy nam, żeby tę „ucieczkę” ciepła redukować do minimum. Zimą rolety zewnętrzne stanowią bowiem dodatkową barierę dla zimna. Ważne jest, aby przed zakupem zapytać sprzedawcę o badania i certyfikaty potwierdzające parametry deklarowane przez producenta.

2.    Od stycznia dbam o zdrowie
…i będę oddychać świeżym powietrzem. Co zrobić, by zadbać zatem o swoje zdrowie i dobry klimat w domu? Oto garść informacji. Optymalna temperatura we wnętrzu to 18-21 stopni Celsjusza, a najlepszy poziom wilgotności to od 45 do 55 proc. Większa wilgotność narazi nas na pleśń i grzyby, mniejsza spowoduje, że powietrze będzie zbyt suche. Za to, by w naszym mieszkaniu panował idealny mikroklimat odpowiada wentylacja. Zależy ona przede wszystkim od jakości okien  – od ich szczelności oraz zdolności wentylacyjnych. Nieszczelne okna będą wyziębiać nam mieszkanie i narażać na wysokie rachunki za ogrzewanie. Ważne jest jednak jednoczesne zachowanie odpowiedniego poziomu wentylacji, który jest gwarantowany przez nowoczesne systemy zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza w różnych typach pomieszczeń. Odpowiedni system okuć umożliwiający cyrkulację powietrza przez szczelinę między ramą a skrzydłem (mikrowentylacja) zmniejsza jednocześnie prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska skraplania się pary wodnej i wpływa na zapewnienie właściwej wilgotności powietrza w mieszkaniu - radzi Artur Kurniewicz, główny technolog w firmie DRUTEX S.A.

3.    Koniec z pośpiechem, wreszcie się wyciszę
Ale jak tu wytrwać w postanowieniu, kiedy nawet za oknem głośno nie do wytrzymania? 25 kwietnia obchodzimy na świecie Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jest to inicjatywa organizowana w celu podnoszenia świadomości wpływu hałasu na nasze zdrowie. Hałas definiuje się jako uciążliwy dźwięk o częstotliwości 65-70 dB. Hałas utrudnia pracę, naukę, koncentrację, wypoczynek czy sen. Często jest przyczyną bólów głowy, bezsenności, zaburzeń sercowych, oddychania, a nawet trawienia.
Nieważne czy to roboty drogowe zaczynające się o 7 rano, okrzyki dzieci bawiących się przed domem, odgłos jadącego pociągu czy pojazdów komunikacji miejskiej, albo sąsiad, który od rana do wieczora kosi trawnik. Niestety większość hałasu, który nam dokucza jest od nas niezależna i nie mamy na to wpływu. Co więc zrobić, aby zminimalizować jego oddziaływanie i cieszyć się błogą ciszą? Okazuje się, że rozwiązanie jest proste. Wystarczy zainwestować w wysokiej jakości okna stanowiące barierę dźwiękoszczelną. Ich dźwiękoszczelność wyrażana jest za pomocą współczynnika Rw, podawanego w decybelach. Im wartość Rw jest wyższa, tym mniej hałasu będzie docierać do wnętrza domu. Warto także wiedzieć, że zredukowanie głośności dźwięku już o 10 dB nasze ucho odbiera jako stłumienie hałasu o połowę. Standardowo przyjęło się, że okna mają wskaźnik izolacji akustycznej Rw na poziomie 30 dB. Warto jednak zainwestować w okna, które oferują znacznie lepsze wartości wskaźnika Rw - dodaje Artur Kurniewicz z Drutex-u.

4.    Zainwestuję w swoją prywatność
Dla każdego właściciela domu prywatnego bardzo ważną rzeczą jest to, aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo i wygodę. Biorąc pod uwagę fakt, że włamania do domu najczęściej mają miejsce przez okna i drzwi warto zainwestować w ich jakość. Okrągłe, kolorowe, drewniane, plastikowe, ze szprosami lub bez. Decydując się na zakup nowego okna niełatwo jest dokonać wyboru. Pamiętajmy jednak, że okno ma być nie tylko ładne, ale przede wszystkim ma chronić nasze mieszkanie przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego warto wiedzieć, jakie parametry powinniśmy uwzględnić przy jego wyborze i o co zapytać sprzedawcę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ważny jest z pewnością profil, bo od niego będzie zależało, czy okno jest wytrzymałe i czy będzie prawidłowo pracowało oraz system uszczelnienia. Istotna jest izolacyjność termiczna i akustyczna, dzięki której dowiemy się, czy okno będzie chroniło dom przed utratą ciepła i hałasem. Liczy się także odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność i przepuszczalność powietrza – te parametry decydują o tym, czy nawet przy największych ulewach i wichurach w naszym mieszkaniu będzie sucho i ciepło.

5.    Zacznę myśleć pozytywnie
Dobry nastrój to często wypadkowa wielu elementów – jak wstałeś/aś rano, jak się odżywiasz, jak często uprawiasz sport, gdzie spędzasz wolny czas. Wreszcie jakimi kolorami się otaczasz. Udowodniono naukowo, że wewnętrzny spokój i zadowolenie biorą się z właściwego, często nieświadomego, doboru otaczających nas barw. Dlatego warto znać ich znaczenie i stosować codziennie kolory, które mają na nas pozytywny wpływ. ! Może warto zacząć od okien. Przecież możliwości jest tak wiele! Jeszcze kilkanaście lat temu wybieraliśmy przede wszystkim okna białe, w grę wchodził standardowy prostokątny kształt, a nawet mówiło się o tzw. typowym rozmiarze. Nikt nie sądził, że można zastanowić się nad wyborem klamki, szprosów czy szyby. Jak dalece rozwinęła się technologia okienna potwierdzają właśnie dostępne na rynku produkty. Okno to dziś zupełnie inny produkt niż ten, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu. Dziś możemy wybierać spośród różnych form, palety barw, szyb czy innych dodatków okiennych. Do wyboru w przypadku naszej firmy, jeżeli chodzi o okna PVC, jest bogata paleta 30 kolorów. Okna tworzymy w zależności od gustów. Mogą być na przykład czerwone od zewnątrz i brązowe od środka, pasujące do aranżacji wnętrz. Może być odcień drewnopodobny, czy modne w Szwecji i Niemczech szarości. Albo po prostu białe. To naprawdę kwestia upodobań – dodaje Artur Kurniewicz z Drutex-u.

6.    Zadbam o bezpieczeństwo swojej rodziny
Każdy zapytany policjant potwierdzi, że większość włamań do domów odbywa się przez okna i drzwi balkonowe. Złodzieje nie tracą czasu. Często do włamań dochodzi pod naszą nieobecność, nocą, kiedy domownicy smacznie śpią. Jak zadbać o spokój i bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny? By zminimalizować ryzyko, warto pomyśleć o bezpiecznych oknach.
Co więcej, w oknach liczą się okucia okienne, które mają za zadanie przede wszystkim zapewnić szczelność okien i decydują o ich funkcjonalności, a więc wygodnym otwieraniu, uchylaniu i zamykaniu. Okucia odpowiadają też za bezpieczeństwo użytkowania okien i chronią przed włamaniem. Współcześnie tendencją na rynku jest montowanie okuć obwiedniowych, czyli takich, które rozmieszczone są na całym obwodzie skrzydła okna. W celu zapewnienia pełnego poczucia bezpieczeństwa oraz ochrony domu przed włamaniem istnieje możliwość wyposażenia okien również w okucia antywyważeniowe. Są to okucia o różnym stopniu antywyważeniowym, wyposażone w zaczepy utrudniające otworzenie okna przez intruza z zewnątrz.


Noworoczne postanowienia łatwe do spełnienia? Oczywiście, zawsze jeśli są realne. Trzeba tylko rozsądnie wybierać i być konsekwentnym w realizacji. A na to mamy całe 12 miesięcy, więc warto zacząć od dziś. Może właśnie od tych wyzwań związanych z domowym ogniskiem, bo przecież dbałość o dom i rodzinę to wyzwania najważniejsze. Zawsze, niezależnie od zmieniających się trendów i preferencji kolejnych pokoleń.

Zobacz także

DRUTEX z Gwiazdą Buildera
DRUTEX z Gwiazdą Buildera
DRUTEX S.A. po raz kolejny został Gwiazdą Rankingu Buildera w kategorii producentów materiałów budowlanych 
Więcej
DRUTEX i 100 nowych modeli drzwi
DRUTEX i 100 nowych modeli drzwi
Drutex rozszerzył ofertę o 100 nowych modeli drzwi aluminiowych zewnętrznych
Więcej
DRUTEX ze światową premierą
DRUTEX ze światową premierą
DRUTEX jako jeden z pierwszych na świecie producentów zaprezentował system tarasowy IGLO-HS z ukrytym w ramie silnikiem firmy SIEGENIA Drive axxent LS.
Więcej