Dlaczego Drutex
YouTube
Home » Dla Partnera » Poradnik » Ale tu u was gorąco…

Ale tu u was gorąco…

Jaka powinna być idealna temperatura w domu, aby czuć się w nim dobrze i nie płacić wysokich rachunków za ogrzewanie?

 

Żar bucha z grzejników, a ty paradujesz po domu w krótkim rękawku. Lub odwrotnie, opatulona w ciepłe swetry i grube skarpety marzniesz przy skręconych do minimum kaloryferach. Każda przesada jest zła. Dlatego tak ważne jest ustalenie optymalnej temperatury w domu. Optymalnej, czyli takiej, w której dobrze się czujemy, a równocześnie ograniczamy koszty ogrzewania.


Przyjmuje się, że najzdrowsza dla człowieka jest temperatura pomiędzy 18 a 21°C. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na różne przeznaczenie pomieszczeń w domu, można utrzymywać w nich różne temperatury. Salon i pokój dzienny mogą mieć ok. 20-21°C, cieplej powinno być w łazience – ok. 22-24°C, chłodniej zaś w sypialni i kuchni. Idealna temperatura dla garażu to 6°C, a dla pomieszczeń gospodarczych 12-14°C. Obowiązuje jednak zasada: różnica temperatur w pomieszczeniach domowych (pokoje, kuchnia) nie powinna przekraczać 8°C. Inaczej straty ciepła, a co za tym idzie nasze rachunki za ogrzewanie – będą wyższe, a nie niższe.


Im mamy cieplej w domu, tym przez ściany, strop czy okna ucieka więcej ciepła. Gdy na zewnątrz jest ok. 0°C, a w mieszkaniu temperatura wynosi 23°C, to straty ciepła będą o 15% większe niż gdy temperatura w mieszkaniu wynosi 21°C. Słowem - obniżenie temperatury tylko o 1°C daje około 7,5% oszczędności w ogrzewaniu!

 

Receptą na niższe rachunki są też energooszczędne okna, które zapewnią nam wysoki komfort cieplny. Na rynku jest duży wybór okien energooszczędnych i pasywnych, o współczynniku przenikania ciepła U poniżej 0,8 W/(m2K). Jednym z najnowocześniejszych tego typu okien jest PVC Iglo Energy stworzone przez firmę DRUTEX S.A. Ma ono współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw=0,6 W/(m2K)*. To znaczy, że ma ono przenikalność cieplną 100% lepszą niż dopuszczają normy techniczne! Tak niski parametr oznacza, że okno to może być z powodzeniem stosowane w budynkach pasywnych i energooszczędnych. Iglo Energy jest także niezwykle szczelne, ponieważ zastosowano w nim nowy innowacyjny system uszczelniania ze spienionego EPDM - jedyny taki w Europie**. 


Dzięki temu okno ma nie tylko doskonały współczynnik przenikalności ciepła, ale również wodoszczelności i przepuszczalności powietrza – mówi Bogdan Gierszewski, dyrektor ds. produkcji  DRUTEX S.A.

Właśnie z myślą o oszczędności energii, wysokiej jakości, ale również bezpieczeństwie i funkcjonalności DRUTEX stworzył okna IGLO. Stolarka produkowana z nowoczesnych profili GL System wykonanych wyłącznie z materiału pierwotnego, wyróżnia się  podwyższonymi parametrami izolacyjnymi. Z tego względu, z takim powodzeniem zaspokaja oczekiwania wszystkich tych, którzy pragną zminimalizować zużycie energii w domu.

W przypadku najtrudniejszej z kategorii, jaką jest wodoszczelność okno uzyskało wynik 1200 Pa, co potwierdza doskonałe właściwości odnośnie szczelności okna w każdych warunkach atmosferycznych, w tym również w ulewnych deszczach. Należy jednocześnie podkreślić, że wodoszczelność jest parametrem stanowiącym największe wyzwanie dla producentów i wyznaczającym faktyczną jakość stolarki. Ilość Pa jakie uzyskuje okno w zakresie wodoszczelności jest więc bardzo istotna, bo to nasza ochrona w przypadku niesprzyjającego klimatu!

To zaawansowane technicznie okno jest dostępne w różnych kształtach i bogatej kolorystyce.

 

  * Dla okna o wymiarach 1230mmx1480mm wg badania CSI w Czechach

** Zgłoszenie patentowe