Dlaczego Drutex
YouTube
Home » Espace client » Guide » Duże przeszklenia wyrazem nowoczesnego budownictwa

Duże przeszklenia wyrazem nowoczesnego budownictwa

Moda na duże przeszklenia nie jest już niczym wyimaginowanym na rynku. Wręcz przeciwnie panuje przekonanie, że im większe okna tym lepiej, bo to właśnie duże, jasne i otwarte przestrzenie stały się obowiązującym trendem we współczesnej architekturze domów jednorodzinnych, a nawet budynków wielorodzinnych.

Dziś nowoczesna architektura otwiera wnętrza na otoczenie, wykorzystuje naturalną energię słoneczną oraz zapewnia optymalne doświetlenie. Przeszklone powierzchnie dużych rozmiarów prezentują się imponująco niezależnie od tego, czy pomieszczenie jest urządzone nowocześnie, czy tradycyjnie. Krajobraz za oknem łączący się z wnętrzem powiększa je i wprowadza do domu niepowtarzalny styl, jak również dużo światła. Stąd, producenci obserwują coraz większe zainteresowanie klientów oknami o dużych rozmiarach, nietypowych konstrukcjach i nietuzinkowych kolorach.


Śmiało można wypowiedzieć tezę, ze duże przeszklenia  to znak rozpoznawczy współczesnego budownictwa o wysokim standardzie, wyróżniającego się jakością i prestiżem. Znaczne rozmiary okien czy drzwi sprawiają, że  budynek zyskuje na elegancji, bez kompromisów w zakresie izolacyjności termicznej, które pozostaje często jedyną wątpliwością potencjalnego klienta, który zastanawia się nad wyborem stolarki wielkoformatowej.


Rozwój współczesnego rynku stolarki okienno-drzwiowej, zaawansowanie technologiczne produktów i ich wysoka jakość pozwalają już dziś łączyć nowoczesne produkty o wysokiej termoizolacyjności z  walorami estetycznymi z rozsądnym wyborem produktów energooszczędnych. 


„Ważne jest, żeby zwracać uwagę na produkt, który kupujemy. W przypadku okien jest to o tyle istotne, że stolarka jest inwestycją długoterminową. Szczególnego znaczenia nabierają takie elementy jak:  dobra izolacyjność termiczna okien, ich trwałość i odporność na odkształcenia. W przypadku bowiem gdy stolarka nie posiada dobrych parametrów termoizolacyjnych i wytrzymałościowych, jesteśmy narażeni w przypadku okien o znacznych rozmiarach na znaczne straty ciepła zimą i przegrzewanie pomieszczeń latem. Dlatego należy sprawdzać zarówno produkt jak i producenta, analizując jego wiarygodność, rzetelność, certyfikaty, dopuszczenia i atesty. Na rynku dostępny jest bardzo duży wachlarz produktów, ale tylko niektóre wyróżniają się ponadprzeciętnymi walorami w zakresie energooszczędności. Przykładem jest niedawno wprowadzone przez DRUTEX okno IGLO ENERGY, które wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej na światowym rynku stolarki. Zaawansowana technologia zastosowana w produkcie umożliwiła osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła na poziomie zaledwie Uw=0,6 W/(m²K)* , co czyni produkt niekwestionowanym liderem w zakresie energooszczędności. Dzięki tak niskim parametrom okno jest idealnym rozwiązaniem również dla budynków pasywnych i energooszczędnych odpowiadających wymaganiom zrównoważonego budownictwa” – powiedział Bogdan Gierszewski, Dyrektor ds. Produkcji DRUTEX S.A.


Nowe okno energooszczędne IGLO ENERGY zapewnia doskonały poziom izolacyjności termicznej, a optymalna siedmiokomorowa budowa profili GL System o głębokości zabudowy 82mm w połączeniu z nowoczesnym pakietem szybowym oraz innowacyjnym systemem uszczelnienia okna stanowi nowość na światowym rynku stolarki.

DRUTEX, jako pierwszy producent stolarki okienno-drzwiowej na świecie, opracował dla swojego nowego produktu innowacyjny system uszczelnienia będący gwarancją najlepszych parametrów pod względem energooszczędności. To nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące uszczelkę centralną. System wyróżnia się optymalnym kształtem i budową oraz osadzeniem uszczelnienia- poza uszczelką zewnętrzną i wewnętrzną, system wyposażony jest w uszczelnienie centralne wykonane ze spienionego EPDM, co zapewnia najlepsze współczynniki przenikalności ciepła, jak również wodoszczelności i przepuszczalności powietrza.


DRUTEX zastosował również innowacyjne wzmocnienie termiczne wykonane z włókna szklanego, które  minimalizuje powstanie mostków termicznych, a dzięki temu pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych parametrów w zakresie izolacyjności cieplnej. Odnosząc wyniki w zakresie energooszczędności do aktualnych polskich przepisów techniczno-budowlanych trzeba zauważyć, że okno IGLO ENERGY charakteryzuje się przenikalnością cieplną nieomal o 100% lepszą niż wymagana w Polsce.  Co więcej, nowe okno umożliwia zastosowanie opracowanej przez firmę w 2011 roku nowej generacji pakietów szybowych wyposażonych w najnowocześniejsze szyby z powłokami niskoemisyjnymi, które oferują najwyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej o współczynniku przenikalności termicznej na poziomie nawet Ug=0,3W/(m²K)! Lekkie pakiety szybowe o doskonałych współczynnikach przenikalności termicznej umożliwiają wykonywanie bardziej wyszukanych kompozycji okiennych odpowiadających aktualnym trendom rynkowym i preferencjom klientów.


Duże znaczenie w przypadku budownictwa energooszczędnego ma  prawidłowe usytuowanie okien w domu względem stron świata. Kładąc nacisk na rozwiązania energooszczędne, należy zwrócić szczególną uwagę na kształt budynku, rozkład pomieszczeń oraz lokalizację i wielkość przeszkleń. Niezwykle ważne jest, żeby położenie i wielkość okien odpowiadały różnicom nasłonecznienia w ciągu dnia. W związku z tym większe przeszklenia są polecane  na południowej elewacji, przy jednoczesnym zmniejszeniu lub całkowitej likwidacji okien wychodzących na północ. Duże przeszklenia od strony południowej zapewnią nam więcej naturalnego światła do wnętrza i w ten sposób ogrzejemy pokój za pomocą energii słonecznej. W szczególnie nasłonecznione dni, kiedy istnieje ryzyko przegrzania pomieszczenia, możemy zastosować rolety zewnętrzne, które nocą chronią przed stratami ciepła, zaś w dzień zapobiegają nasłonecznieniu.


„Rolety są doskonałym rozwiązaniem nie tylko z uwagi na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem czy utratą energii, ale również stanowią świetny sposób na złodzieja. Dzięki wzmocniony materiałom z jakich są zbudowane i inteligentnym systemom blokowania oraz sterowania intruz będzie miał duży problem z przedostaniem się do wnętrza mieszkania. W swojej ofercie posiadamy zarówno rolety z PVC jak i aluminium, możliwy jest montaż rolet zarówno do nowego okna jak również na okno już wbudowane w elewację. Co ważne, bogata kolorystyka pancerzy pozwala na dopasowanie rolet do stylistyki całego budynku.” – podkreśla Bogdan Gierszewski.


Walory estetyczne stolarki często wyznaczają jej rozmiary, jak również nietypowe kształty i niebanalna kolorystyka. W ofercie DRUTEX dostępnych jest już dziś aż 28 folii Renolit. Wśród kolorów cieszących się największą popularnością są przede wszystkim różnego rodzaju brązy i szarości, ale również zieleń czy niebieski. W tym zakresie klienci są coraz odważniejsi.


„Śmiałość i odwaga w zakresie kolorystyki stolarki musi iść z parze z wyborem nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie profili. Tylko okna, które wyróżniają się eleganckim designem, wykonane z wysokiej jakości profili mogą zapewnić satysfakcję z użytkowania stolarki. Stąd, DRUTEX wciąż poszerza swoją ofertę, również odnośnie stolarki PVC. W tym roku wprowadziliśmy na rynek okno energooszczędne, przeznaczone również do budownictwa pasywnego. System IGLO ENERGY to idealne rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie produkty nowoczesne, wyróżniające się ponadprzeciętną estetyką. Dodatkowo, możliwość dowolnego kształtowania kolorystyki okien powoduje, że klient otrzymuje produkt na miarę jego oczekiwań.“ – dodaje Rafał Gierszewski, dyrektor ds. handlowych w DRUTEX S.A.


Należy pamiętać, że właściwy wybór okien do danego pomieszczenia to jednak przede wszystkim konieczność uwzględnienia podstawowych funkcji jakie mają do spełnienia oraz wielkość poszczególnych pomieszczeń. Oczywistym jest, że decydujemy się na konstrukcje dużych rozmiarów, bo takie mogą nawet z niewielkiego pokoju uczynić luksusową przestrzeń. Niemniej jednak należy dokładnie sprawdzić również czy taki wybór ma sens z uwagi chociażby na widok z oknem czy rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu. Mimo że duże przeszklenia to nieodłączny element współczesnej architektury. To tendencja, którą podąża rynek i klienci. Nie tylko z uwagi na aspekty estetyczne, ale ich praktyczne zastosowanie. Duże przeszklenia to bowiem również komfort cieplny na wysokim poziomie, pod warunkiem, ze wybieramy rozwiązania sprawdzone i polecane przez innych. Dlatego warto wybierać tych, których cenią sobie już miliony zadowolonych klientów.

 

*dla okna o wymiarach 1230mm x1480mm zgodnie z badaniami instytutu CSI w Czechach