Dlaczego Drutex
YouTube
Home page » For Customer » Guide » Zielono mi...

Zielono mi...

Chcemy jeść ekologicznie, żyć w zgodzie z naturą i mieszkać w domach, które są przyjazne dla środowiska, a zarazem wygodne i przytulne. Czy jest to w ogóle możliwe?

 

W XXI wieku dbałość o środowisko naturalne i walka z globalnym ociepleniem stały się normą - wybieramy zdrowe, ekologiczne jedzenie, szukamy ubrań szytych z naturalnych materiałów, rezygnujemy z niepotrzebnej konsumpcji, segregujemy odpady. Staramy się także ekologicznie mieszkać.

Współczesna architektura to już nie tylko nowoczesny design i materiały najwyższej jakości, ale też nowatorskie rozwiązania proekologiczne. W budownictwie coraz większego znaczenia nabierają nowoczesne technologie, sposoby wykorzystywania energii naturalnej oraz ocena budynków z punktu widzenia ich wpływu na środowisko, a więc także wpływu wysoce energooszczędnych okien na bilans energetyczny domu – podkreśla Bogdan Gierszewski, dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.

 

DOM JAK TERMOS

Aby nasz dom zasłużył na miano „eko” musi spełnić kilka wymogów. Nie wystarczy zbudować go z materiałów naturalnych. Podstawą przyjazności budynku dla środowiska jest zużywanie w trakcie eksploatacji małej ilości energii. Oto przykład: dom pasywny na metr kw. powierzchni zużywa poniżej 15 kWh energii rocznie, a w domu konwencjonalnym w tym samym czasie zużycie energii wynosi 120 kWh – czyli ośmiokrotnie więcej! Tak wspaniałe parametry dom pasywny zawdzięcza nie tylko świetnej izolacji i jakości użytych materiałów budowlanych, ale też swoim specjalnym kształtom – jego bryła jest zwarta, okna wychodzą na południe, budynek pozbawiony jest także balkonów i wykuszów. Dom musi być także bardzo szczelny. Przyznanie certyfikatu budynku pasywnego poprzedza zawsze próba szczelności (certyfikaty przyznają uprawnione instytuty, m.in. Polski Instytut Budownictwa Pasywnego). Jednak w idealnie szczelnym, niczym termos domu nie dałoby się żyć. Dlatego trzeba w nim zainstalować mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła. Budowa domu pasywnego wymaga nakładów o 15–25 proc. większych niż budynek konwencjonalny (według szacunków Krajowej Agencji Poszanowania Energii).  Jednak za kilka lat, kiedy zgodnie z dyrektywą UE będziemy musieli budować domy zużywające bardzo mało energii, budownictwo pasywne będzie już prawdopodobnie znacznie tańsze. Przykład można znaleźć za naszą zachodnią granicą, gdzie w latach 90. wybudowanie domu pasywnego było droższe od standardowego o ponad 30 proc., teraz w Niemczech różnica wynosi tylko 8 proc. kosztów budowy (według Instytutu na rzecz Ekorozwoju).

 

CIEPŁE OKNO 

Warto pamiętać, że aby bilans energetyczny naszego eko-domu był korzystny, konieczna jest jak najniższa przepuszczalność cieplna przez zewnętrzną powłokę budynku oraz wykorzystanie szczelnej, dobrze izolującej stolarki okiennej.  Świetnie sprawdzi się w budynku pasywnym lub energooszczędnym okno Iglo Energy firmy DRUTEX S.A. Wyróżnia się ono przede wszystkim wysokim stopniem energooszczędności, estetyką i doskonalą funkcjonalnością. Okno ma współczynnik przenikania ciepła na poziomie zaledwie Uw=0,6 W/(m2K)*, co jest o 100% lepszym wynikiem niż dopuszczają normy techniczne! A co z ekologią? Okno Iglo Energy to również inwestycja w środowisko naturalne. DRUTEX już dziś bowiem wychodzi naprzeciw potrzebom rynku w zakresie ekologii i jest największym w Polsce odbiorcą bezrtęciowego szczeliwa IGK 130. Dzięki temu okna DRUTEX-u są bezpieczne dla zdrowia.

 

W przypadku stosowania składnika IGK 130 w produktach DRUTEX-u eliminujemy w ten sposób substancje niebezpieczne, które generują dodatkowo ogromne koszty zdrowotne i środowiskowe związane ze skomplikowanym procesem utylizacji materiałów zawierających rtęć - dodaje Bogdan Gierszewski.

Dodatkowo  DRUTEX należy do wąskiej elity firm, które wytwarzają swoje produkty wyłącznie z materiału pierwotnego, w związku z czym profile PVC są wysokiej jakości, trwałe, odporne na wypaczenia i zachowują ponadprzeciętne parametry w zakresie energooszczędności i bezpieczeństwa. Ponadto, profile GL System są stabilizowane przyjaznymi środowisku związkami wapniowo-cynkowymi, dzięki czemu firma promuje zachowania proekologiczne.